Mezi objektivním a absolutním duchem jakoby ubylo materie, proces vymaňování se z negace, přírody
Mezi objektivním a absolutním duchem jakoby ubylo materie, proces vymaňování se z negace, přírody. V absolutním duchu je hierarchie. Jakoby v této triádě: umění, náboženství, filosofie ubývalo ještě více materie. Filosofie je tou částí společenské činnosti, že se blíží až duchovní části činnosti. To že filosof řekne slovo – materie.
Hegel napsal knihu Dějiny filosofie I. – III., popisují vývoj filosofie od orientálních filosofií až po Schellinga (1806). Jsou kniha, která popisuje vývoj filosofického myšlení.
Absolutní idea se sebepoznává v jednotlivých společenských úrovní. AI dovršuje proces svého sebepoznání ve filosofii (nejlepší, nejdokonalejší sebepoznání). Hegel chápe dějiny filosofie jako dialektický proces, vývoj filosofie je dynamický (tese, antiteze, syntézy). Např. Hérakleitos je tese, elejští antiteze, syntéza: mladší fyzikové. Dynamický systém vkládá do dějin filosofie.
Pro slovíčko vývoj: můžeme si ho představit jako spirálu (není to lineární proces).
Progres: vzestup – tese
Regres: sestup – antiteze, pak ještě větší vzestup (vyšvihne něco nahoru) – syntéza.
Všechno se vyvíjí ve spirálách (ať umění, náboženství,…). Dialektickou spirálu můžeme aplikovat do každého vývojového období společnosti. V přírodě je to ale KRUH!
Dějiny filosofie popisuje jako nejčistší a nejdokonalejší způsob sebepoznání. Kde v dějinách filosofie sedí Hegelova filosofie: v H. filosofii AI dovrší proces sebepoznání, když dovrší p. sebepoznání, dovrší i proces sebevývoje. Jestliže tvrdí, že jeho filosofie je ta, kdy o sobě všechno pozná, tak Hegel zastavil vývoj světa, vývoj filosofie. Jestliže AI o sobě všechno ví, tak už se nemůže dále sebepoznávat. Ústy H. AI o sobě vyřkla všechno čím je a byla, ústy Hegelovými a jeho rukou o sobě všechno napsala. Tady se zastavilo bytí, zde by měla být smrt.
Propedeutická funkce Fenomenologie ducha: zařazuje ji do subjektivního ducha. Do absolutního ducha zařazuje Dějiny filosofie I.-III.
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
G. W. F. Hegel 1
Každá věc se neustále mění, i když to není vidět 2
29. Filosofie 19. a 20. století
23. Filosofie v 19. století
28. Německá klasická filosofie
Immanuel Kant
14a Přínos německé klasické filosofie, Kant, Hegel, zákony dialektiky; moderní filosofické směry
24. Filosofie ve 20. století
J. G. Fichte 1
Fichte říká, že věc o sobě neexistuje 2
Já a nejá: syntéza 3
Schelling 1
Základním pojmem Schellingovy filosofie je pojem Já 2
Podle Hegela a Goetha se příroda chápe v její vlastní živosti 3
Největším problémem, kterým se Schelling zabývá je lidská svoboda 4
Bernard Bolzano
Tomáš Garrigue Masaryk
Články na hledaný výraz „Filosofie 19. století“ naleznete na bezuceni.cz