Marcuse, Honneth…
HERBERT MARCUSE – 1964 – JEDNOROZMĚRNÝ ČLOVĚK – zaměřený na konzum
ERICH FROMM – MÍT NEBO BÝT, STRACH ZE SVOBODY, UMĚNÍ MILOVAT
60. LÉTA – Marcuse jako hostující profesor do Berlína – jeho přítomnost – kritika konzumu urychlila studentské nepokoje (1968)
70. léta – nová generace – JÜRGEN HABERMAS (1929) – teorie komunikace, filozofie jazyka – 1989 práce související se situací po r. 1989 ve střední Evropy – 3.10.1990 – sjednocení Německa, 9.11.1989 – PÁD BERLÍNSKÉ ZDI – dílo DOBÍHAJÍCÍ REVOLUCE
AXEL HONNETH – etika – jakým způsobem reagovat na určité změny společnosti
M. HORKHEIMER – kritická teorie – DIALEKTIKA OSVÍCENSTVÍ – spoluautorství s TH. ADORNEM – „Dialektika“ – zabývá se uměním – stalo se zbožím = přestane být nadobro uměním a bude jen zbožím – Adorno píše ESTETICKÉ TEORIE – 1970, + esej – ESEJ O WÁGNEROVI – Adorno umírá na horské túře ve Švýcarsku
HERBERT MARCUSE
Vystudoval ekonomii + germanistiku, od r. 1929 – společně s Institutem pro sociologický výzkum + vše to kombinuje s psychoanalýzou – analýza americké společnosti – 1964 JEDNOROZMĚRNÝ ČLOVĚK – studie o ekonomicky vyspělé průmyslové společnosti – dohromady – prudký ekonomický růst + destrukce = tvorba jednorozměrného člověka – do jaké míry to poškozuje společnost? Poškozuje-li – kdo to změní? Známí? Ani dělníci ani buržoazie – ALE STUDENTI = nová generace = MLADÍ INTELEKTUÁLOVÉ – mají ideály – „ŽÁDEJTE NEMOŽNÉ“
60. léta v USA – Vietnam, + J.F. Kennedy (22.11.1963 ve státě Texas v Dallasu), boj černochů proti segregaci – odezva do Evropy – ekonomická krize, Narcise do Evropy – zná se s Habermasem – jeho učitel, práce proti nové hrozbě fašismu – PSYCHOANALÝZA A POLITIKA – jak se dá zneužít/využít psychoanalýza v politice, ale náhlá smrt v Německu – ačkoli tam nechtěl…