Ve 20. stol. se marxismus diferencoval -> 4 typy:

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Nezard napsal:

    poznámka k bodům 2 a 4:
    Opravou původního Marxova učení nově vytvořen kulturní marxismus (neomarxismus), na Západě uplatňován v praxi (neplatí bod 4), kulturní marxismus má podobné cíle jako klasický, ale nerevoluční cestou, metody změny kapitalismu postupné, pomalé a nenápadné.
    Pro vytvoření nového společenského řádu třeba narušit tradiční společnost, která nepřinesla úspěch klasickým marxistům; zrušit náboženství a zlikvidovat církve, zrušit národy (znevažovat lidi s národním cítěním), rozrušit tradiční rodinu, kritika euroamerické civilizace (bílé rasy jako rasistické), neinternacionální dělnickou třídu nahradit jinými společenskými skupinami a menšinami (využití přistěhovalců), nové metody: tzv. dlouhý pochod institucemi, politická korektnost, tzv. kritická teorie, a uplatňování teze (Marcus): netolerovat vše pravicové (konzervativní) a tolerovat vše levicové (pokrokové); celkový posun společnosti (politických stran) k levicovým principům; kritika a narušování demokratických principů a forem vládnutí (kritika a obcházení voleb, mocenské zasahování mimovládních nevolených organizací).
    Kulturním marxistům stačí takto zvolna postupovat a vytrvat desítky let, a obejdou se bez revoluce. Oponenty, kteří na jejich snahy upozorňují, třeba ignorovat, umlčovat, nebo dehonestovat.
    Proces změny probíhá v západním světě zhruba od 60. let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *